Skip to content

13 Blue Grass Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 7, 2011

Property Information

Block536
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,144
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
35%
Improvement Value:$124,100
65%
Total Assessment$191,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,516+6.4%
2024$7,065+5.4%
2023$6,706+1.4%
2022$6,610+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6109, Page 914

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 6081, Page 895

Property Built

Built

Year Built: 1960