Skip to content

210 Claflin Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 20, 2022

Property Information

Block179
Lot320
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,008
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,000
27%
Improvement Value:$159,200
73%
Total Assessment$218,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,582+6.4%
2024$8,067+5.4%
2023$7,657+46.5%
2022$5,227+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,008DeedBook 6477, Page 1820Recorded3/14/2022

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 6411, Page 166Recorded8/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 1940