Skip to content

260 Claflin Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1965

Last Sale Date
Dec 26, 1984

Property Information

Block179
Lot334
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,625
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,700
29%
Improvement Value:$141,500
71%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,835+6.4%
2024$7,364+5.4%
2023$6,990+1.4%
2022$6,890+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965