Skip to content

224 Claflin Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2004

Property Information

Block179
Lot324
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,188
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
31%
Improvement Value:$121,700
69%
Total Assessment$176,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,950+6.4%
2024$6,533+5.4%
2023$6,200+1.4%
2022$6,112+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 3748, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1950