Skip to content

24 Stout AveTrenton, NJ 08638

Built 1929

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 6, 2006

Property Information

Block17
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,496
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
23%
Improvement Value:$66,900
77%
Total Assessment$86,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,418+6.4%
2024$3,213+5.4%
2023$3,049+1.4%
2022$3,006+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5389, Page 203

Property Sale

Sale
$74,700
DeedBook 2839, Page 15

Property Sale

Sale
$50,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1929