Skip to content

260 Upland AveTrenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2005

Property Information

Block181
Lot290
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage798
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
47%
Improvement Value:$66,700
53%
Total Assessment$125,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,686+6.7%
2024$4,390+5.7%
2023$4,154+1.5%
2022$4,091+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950