Skip to content

280 Upland AveTrenton, NJ 08638

Built 1968

Last Sale Date
Dec 22, 2067

Property Information

Block181
Lot297
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,006
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,000
27%
Improvement Value:$159,600
73%
Total Assessment$218,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,348+6.6%
2024$7,832+2.1%
2023$7,671+1.4%
2022$7,561+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1797, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1968