Skip to content

178 Somerset St

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2022

Property Information

Block182
Lot172
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,876
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
23%
Improvement Value:$168,100
77%
Total Assessment$219,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,629+6.4%
2024$8,111+5.4%
2023$7,699+1.4%
2022$7,589+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 5067, Page 43

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4774, Page 27

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 3294, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1960