Skip to content

1444 N Olden Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1903

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2023

Property Information

Block18
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,000
20%
Improvement Value:$56,400
80%
Total Assessment$70,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,769+6.4%
2024$2,603+5.4%
2023$2,470+1.4%
2022$2,435+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 3379, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1903