Skip to content

24 New Trent St

Trenton, NJ 08638

Built 1933

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Aug 14, 2008

Property Information

Block1
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage1,336
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
13%
Improvement Value:$101,500
87%
Total Assessment$117,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,606+58.1%
2024$2,913+5.4%
2023$2,765+1.4%
2022$2,726+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5912, Page 210

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5772, Page 155

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5422, Page 251

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 2111, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1933