Skip to content

14 New Trent St

Trenton, NJ 08638

Built 1928

Last Sale Price
$10,500
Last Sale Date
Apr 20, 1972

Property Information

Block1
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage1,336
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,800
20%
Improvement Value:$63,200
80%
Total Assessment$79,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,107+6.4%
2024$2,921+5.4%
2023$2,772+1.4%
2022$2,733+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$10,500
DeedBook 1907, Page 623

Property Built

Built

Year Built: 1928