Skip to content

20 New Trent St

Trenton, NJ 08638

Built 1933

Last Sale Date
Jul 18, 2068

Property Information

Block1
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage1,336
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,800
20%
Improvement Value:$63,200
80%
Total Assessment$79,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$2,428+7.3%
2011$2,262+2.4%
2010$2,208+3.4%
2009$2,135+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1933