Skip to content

24 Bent Twig Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Nov 25, 2013

Property Information

Block536
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,728
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,700
30%
Improvement Value:$157,000
70%
Total Assessment$224,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,837+6.4%
2024$8,307+5.4%
2023$7,885+1.4%
2022$7,772+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 6183, Page 1035Recorded12/2/2013

Property Built

Built

Year Built: 1960