Skip to content

9 Stuart Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1924

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Dec 27, 2018

Property Information

Block219
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,112
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
28%
Improvement Value:$196,600
72%
Total Assessment$273,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,737+6.4%
2024$10,093+5.4%
2023$9,580+1.4%
2022$9,443+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,112DeedBook 6355, Page 1921Recorded1/23/2019

Property Built

Built

Year Built: 1924