Skip to content

2082 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1930

Last Sale Price
$227,500
Last Sale Date
Nov 1, 2019

Property Information

Block221
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,060
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
28%
Improvement Value:$171,500
72%
Total Assessment$239,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,420+6.4%
2024$8,854+5.4%
2023$8,404+1.4%
2022$8,284+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$227,500
Sq Ft2,060DeedBook 6389, Page 322Recorded12/3/2019

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 2572, Page 278

Property Sale

Sale
$84,750

Property Built

Built

Year Built: 1930