Skip to content

2062 Pennington RdTrenton, NJ 08618

Built 1943

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 25, 1997

Property Information

Block219
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,985
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
25%
Improvement Value:$207,300
75%
Total Assessment$275,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,828+6.4%
2024$10,178+5.4%
2023$9,660+1.4%
2022$9,523+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3271, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1943