Skip to content

29 Clement AveTrenton, NJ 08638

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Oct 21, 2025

Property Information

Block219
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,638
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,400
25%
Improvement Value:$228,700
75%
Total Assessment$305,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,000+6.4%
2024$11,280+5.4%
2023$10,706+1.4%
2022$10,553+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft3,638DeedBook 6607, Page 976Recorded11/1/2025

Property Built

Built

Year Built: 1940