Skip to content

2 Fran Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1991

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Feb 15, 2024

Property Information

Block225
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,430
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
23%
Improvement Value:$299,500
77%
Total Assessment$389,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,267+1.0%
2024$14,131+11.3%
2023$12,702+1.5%
2022$12,517+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft3,430DeedBook 6549, Page 824Recorded2/21/2024

Property Sale

Sale
$300,460
DeedBook 2596, Page 991

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook NaN, Page NaN