Skip to content

26 Clement Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1919
Other School

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Mar 24, 2017

Property Information

Block220
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF 2UG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,960
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
30%
Improvement Value:$194,400
70%
Total Assessment$277,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$8,502+1.4%
2018$8,387+1.3%
2017$8,276+0.3%
2016$8,254+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 6280, Page 1598Recorded3/31/2017

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 6262, Page 1984Recorded9/23/2016

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1919