Skip to content

19 Linwood Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$542,500
Last Sale Date
Jun 11, 2024

Property Information

Block220
Lot61
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,968
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,200
23%
Improvement Value:$267,500
77%
Total Assessment$347,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,675+25.3%
2024$10,910+5.4%
2023$10,355+1.4%
2022$10,208+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$542,500
Sq Ft1,968DeedBook 6559, Page 1887Recorded6/24/2024

Property Sale

Sale
$254,950
Sq Ft1,973DeedBook 6380, Page 155Recorded9/5/2019

Property Built

Built

Year Built: 1950