Skip to content

34 Chauncey AveTrenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$197,500
Last Sale Date
May 31, 2012

Property Information

Block220
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G 1382
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,382
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,200
39%
Improvement Value:$120,800
61%
Total Assessment$198,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,787+6.4%
2024$7,320+5.4%
2023$6,948+1.4%
2022$6,849+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$197,500
DeedBook 6151, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1950