Skip to content

28 Farm RdTrenton, NJ 08638

Built 1959

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
May 25, 2021

Property Information

Block223
Lot169
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,743
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,800
32%
Improvement Value:$175,900
68%
Total Assessment$258,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,175+6.4%
2024$9,564+5.4%
2023$9,078+1.4%
2022$8,948+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$339,900
Sq Ft1,743DeedBook 6443, Page 1862Recorded6/8/2021

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 6154, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1959