Skip to content

2205 Pennington RdTrenton, NJ 08638

Built 1910
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2023

Property Information

Block225
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,803
Acreage1.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,700
17%
Improvement Value:$407,700
83%
Total Assessment$492,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$2,038+28.4%
2001$1,587-4.9%
2000$1,669-36.1%
1999$2,613+30.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6545, Page 492

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1910