Skip to content

2199 Pennington Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1910

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Feb 26, 2002

Property Information

Block225
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,884
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
26%
Improvement Value:$180,700
74%
Total Assessment$244,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,604+6.4%
2024$9,028+5.4%
2023$8,569+1.4%
2022$8,447+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4233, Page 279

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 3230, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1910