Skip to content

2197 Pennington RdTrenton, NJ 08638

Built 1925

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
May 18, 1995

Property Information

Block225
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2FD
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
15%
Improvement Value:$314,000
85%
Total Assessment$370,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,552+6.4%
2024$13,679+36.4%
2023$10,029+1.4%
2022$9,886+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2938, Page 59

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2563, Page 819

Property Built

Built

Year Built: 1925