Skip to content

52 Upper Ferry Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1940

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block227
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF 2UG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,733
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,900
30%
Improvement Value:$171,600
70%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,695+6.4%
2024$9,113+9.4%
2023$8,330+1.4%
2022$8,212+2.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,733DeedBook 6454, Page 896Recorded8/30/2021

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft1,775DeedBook 6350, Page 1743Recorded12/5/2018

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5999, Page 452

Property Sale

Sale
$244,000
DeedBook 4848, Page 43

Property Sale

Sale
$11,200
DeedBook 3040, Page 106

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2564, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1940