Skip to content

22 Steinway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 3, 2007

Property Information

Block259
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,824
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
23%
Improvement Value:$166,200
77%
Total Assessment$215,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,483+6.4%
2024$7,974+5.4%
2023$7,569+18.6%
2022$6,382+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5625, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1950