Skip to content

1264 Lower Ferry Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1955

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
May 27, 2016

Property Information

Block230
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 5G
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage1,821
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
25%
Improvement Value:$202,500
75%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,619+6.4%
2024$9,982+5.4%
2023$9,474+1.4%
2022$9,339+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$184,000

From:

To:

Sq Ft1,821DeedBook 6261, Page 106Recorded9/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1955