Skip to content

96 Carlton Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1988

Last Sale Price
$314,000
Last Sale Date
Jul 17, 2015

Property Information

Block230
Lot72
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,112
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,100
22%
Improvement Value:$230,700
78%
Total Assessment$295,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,634+6.4%
2024$10,936+5.4%
2023$10,380+1.4%
2022$10,232+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$314,000

From:

To:

Sq Ft2,112DeedBook 6224, Page 955Recorded7/29/2015

Property Sale

Sale
$372,000
DeedBook 5663, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$159,500
DeedBook NaN, Page NaN