Skip to content

7 White Beech Ct

Trenton, NJ 08618

Built 1953

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 12, 2001

Property Information

Block473
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1SF CPT
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,560
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,100
23%
Improvement Value:$188,600
77%
Total Assessment$245,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,663+6.4%
2024$9,084+5.4%
2023$8,622+12.8%
2022$7,644+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4069, Page 257

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2991, Page 44

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1953