Skip to content

12 Conway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2018

Property Information

Block495
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,248
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
27%
Improvement Value:$119,300
73%
Total Assessment$163,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,423+6.4%
2024$6,037+5.4%
2023$5,730+1.4%
2022$5,649+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952