Skip to content

28 Thurston Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1930

Last Sale Date
Mar 27, 2024

Property Information

Block275
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,765
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
26%
Improvement Value:$147,400
74%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,835+6.4%
2024$7,364+5.4%
2023$6,990+1.4%
2022$6,890+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930