Skip to content

9 Thurston Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block276
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,571
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
27%
Improvement Value:$135,700
73%
Total Assessment$184,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,264+14.7%
2024$6,333+5.4%
2023$6,011+1.4%
2022$5,925+12.2%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,571DeedBook 6559, Page 1913Recorded6/24/2024

Property Sale

Sale
$169,745

From:

To:

Sq Ft1,571DeedBook 6371, Page 316Recorded6/20/2019

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5162, Page 165

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 4247, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1940