Skip to content

58 Harrop PlTrenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2022

Property Information

Block276
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 1UG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,998
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
22%
Improvement Value:$175,800
78%
Total Assessment$226,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,920+6.4%
2024$8,385+5.4%
2023$7,958+1.4%
2022$7,845+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,998DeedBook 6418, Page 1977Recorded10/22/2020

Property Sale

Sale
$207,500

From:

To:

Sq Ft1,998DeedBook 6198, Page 1714Recorded8/1/2014

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

Sq Ft1,998DeedBook 6187, Page 1979Recorded2/18/2014

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 4512, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1940