Skip to content

121 Stokes AveTrenton, NJ 08638

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Dec 27, 2024

Property Information

Block27
Lot190
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings2
ZoningIP-3
Sq Footage1,984
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
17%
Improvement Value:$99,000
83%
Total Assessment$119,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,680+6.4%
2024$4,399+5.4%
2023$4,176+1.4%
2022$4,116+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
Sq Ft1,984DeedBook 6580, Page 31Recorded1/10/2025

Property Sale

SaleMulti
$5,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1952