Skip to content

140 Robbins Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1951

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Feb 13, 2017

Property Information

Block27
Lot175
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage1,386
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
15%
Improvement Value:$170,700
85%
Total Assessment$200,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,874+6.4%
2024$7,401+31.7%
2023$5,621+1.4%
2022$5,541+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 6284, Page 1683Recorded5/11/2017

Property Sale

SaleMulti
$252,402
DeedBook 6250, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1951