Skip to content

540 Parkway AveTrenton, NJ 08618

Built 1928

Last Sale Price
$217,300
Last Sale Date
Mar 23, 2010

Property Information

Block287
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description2.5SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,730
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
24%
Improvement Value:$181,900
76%
Total Assessment$239,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,416+6.4%
2024$8,851+5.4%
2023$8,401+1.4%
2022$8,281+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$217,300
DeedBook 6046, Page 480

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5533, Page 282

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 3015, Page 251

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1928