Skip to content

216 Pingree Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 16, 2020

Property Information

Block287
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,542
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,500
31%
Improvement Value:$145,200
69%
Total Assessment$211,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,326+6.4%
2024$7,827+5.4%
2023$7,429+1.4%
2022$7,323+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,542DeedBook 6431, Page 75Recorded2/18/2021

Property Sale

SaleMulti
$262,500
DeedBook 5784, Page 72

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 3094, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1940