Skip to content

39 Bradway Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1962

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Apr 27, 2017

Property Information

Block296
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,526
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,700
30%
Improvement Value:$160,300
70%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,007+6.4%
2024$8,466+5.4%
2023$8,036+1.4%
2022$7,921+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000

From:

To:

Sq Ft2,526DeedBook 6283, Page 901

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft2,526DeedBook 6263, Page 1739Recorded10/3/2016

Property Built

Built

Year Built: 1962