Skip to content

51 Dawes Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1959

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Aug 22, 2013

Property Information

Block93
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,654
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,800
22%
Improvement Value:$235,400
78%
Total Assessment$303,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,925+6.4%
2024$11,209+5.4%
2023$10,639+1.4%
2022$10,488+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$236,000

From:

To:

Sq Ft2,654DeedBook 6178, Page 1722Recorded9/17/2013

Property Built

Built

Year Built: 1959