Skip to content

322 Beechwood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1911

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Nov 5, 2003

Property Information

Block308
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,335
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
41%
Improvement Value:$60,200
59%
Total Assessment$101,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,980+6.4%
2024$3,741+5.4%
2023$3,551+1.4%
2022$3,501+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4681, Page 23

Property Sale

Sale
$72,177
DeedBook 4291, Page 129

Property Sale

Sale
$79,300
DeedBook 3303, Page 291

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 2564, Page 130

Property Sale

Sale
$50,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1911