Skip to content

305 Hillcrest Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1918

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 17, 2020

Property Information

Block306
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,288
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
27%
Improvement Value:$107,900
73%
Total Assessment$146,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,778+6.4%
2024$5,431+5.4%
2023$5,155+1.4%
2022$5,081+44.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 6411, Page 980Recorded8/18/2020

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 4977, Page 97

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 4495, Page 133

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1918