Skip to content

340 Concord Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1918

Last Sale Price
$124,900
Last Sale Date
Jul 29, 2016

Property Information

Block310
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,260
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
31%
Improvement Value:$96,200
69%
Total Assessment$139,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,490+6.4%
2024$5,161+5.4%
2023$4,899+1.4%
2022$4,829+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$124,900

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 6262, Page 1774Recorded9/23/2016

Property Sale

Sale
$54,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 6214, Page 37Recorded3/13/2015

Property Sale

SaleMulti
$236,296
DeedBook 6204, Page 1662

Property Sale

SaleMulti
$77,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1918