Skip to content

70 Dover AveTrenton, NJ 08638

Vacant Land

Last Sale Price
$4,700
Last Sale Date
Apr 12, 2018

Property Information

Block31
Lot376
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningIP-3
Sq Footage1,033
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$22,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$897-13.7%
2024$1,039+5.4%
2023$986+1.4%
2022$972+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$4,700
DeedBook 6323, Page 645

Property Sale

SaleMulti
$22,720
DeedBook 6312, Page 446