Skip to content

234 Robbins AveTrenton, NJ 08638

Built 1979

Last Sale Date
Mar 15, 2024

Property Information

Block31
Lot339
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage3,300
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
17%
Improvement Value:$117,100
83%
Total Assessment$141,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,549+6.4%
2024$5,216+5.4%
2023$4,951+1.4%
2022$4,881+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1979