Skip to content

106 Pasadena Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1942

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 17, 2018

Property Information

Block320
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
26%
Improvement Value:$84,200
74%
Total Assessment$113,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,480+3.3%
2024$4,337+8.5%
2023$3,997+1.4%
2022$3,940+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 6335, Page 1837Recorded8/1/2018

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 2876, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1942