Skip to content

102 Stratford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$112,500
Last Sale Date
Jun 27, 2014

Property Information

Block465
Lot74
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage744
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
36%
Improvement Value:$94,100
64%
Total Assessment$147,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,805+6.4%
2024$5,457+5.4%
2023$5,179+1.4%
2022$5,105+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$112,500

From:

To:

Sq Ft744DeedBook 6197, Page 313Recorded7/11/2014

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft744DeedBook 6173, Page 433Recorded7/3/2013

Property Built

Built

Year Built: 1950