Skip to content

10 Stratford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1938

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 27, 2005

Property Information

Block265
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage792
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
37%
Improvement Value:$81,500
63%
Total Assessment$128,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,054+6.4%
2024$4,751+5.4%
2023$4,509+1.4%
2022$4,445+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5079, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1938