Skip to content

1224 Prospect St

Trenton, NJ 08638

Built 1925

Last Sale Date
Mar 15, 2024

Property Information

Block32
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,578
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
16%
Improvement Value:$110,200
84%
Total Assessment$131,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,164+6.4%
2024$4,854+5.4%
2023$4,607+1.4%
2022$4,542+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925