Skip to content

1 W Upper Ferry RdTrenton, NJ 08628

Built 1943

Last Sale Date
Apr 18, 2024

Property Information

Block379
Lot385
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,238
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
40%
Improvement Value:$95,100
60%
Total Assessment$159,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,269+6.4%
2024$5,893+5.4%
2023$5,593+1.4%
2022$5,514+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1943